Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

Kino made in Russia

Sputnik – Festiwal Filmów Rosyjskich to wydarzenie, które odbywa się w określonym czasie. To czas, który przynosi wiele emocji. To emocje, które przywołują wspomnienia, skłaniają do refleksji, kontrastują z wyobrażeniami widza. Wszystkie te elementy sprawiają, że Festiwal ten staje się instytucją – kulturalnym mostem łączącym Polskę i Rosję. A nawierzchnia z taśmy filmowej, choć delikatna, bo ma zaledwie 35 milimetrów, już od 4 lat z powodzeniem integruje słowiańskie narody.

Sputnik nadlatuje... kiedy i gdzie?

Począwszy od 5 listopada, przez 10 kolejnych, festiwalowych dni Warszawa będzie stolicą rosyjskiej kultury. Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które są nieodłącznymi elementami struktury Sputnika. Wystawy, debaty, koncerty i spotkania z twórcami są wyśmienitym dopełnieniem tego okresu. Festiwal angażuje najlepsze miejskie przestrzenie, aby zapełnić pełen komfort odbioru sztuki. Głównym kinem festiwalowym będzie, po raz kolejny, kino Kinoteka. Towarzyszyć mu będzie kameralne kino Kultura zlokalizowane nieopodal Starego Miasta. Po codziennych projekcjach relaksować się będziemy w klubie „1500 m.kw. do wynajęcia”, gdzie pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się impreza otwarcia dostępna dla wszystkich widzów. Zabawa do białego rana w towarzystwie Skazka orchestra / DJ Gorje Hewek z Moskwy, wstęp wolny, początek o 21. W Retrospekcji, codziennie o 20 prezentowane będą bezpłatne pokazy kina rosyjskiego, a 13 listopada, o godzinie 18 dodatkowy event „Rosyjska poezja i muzyka na wesoło” w wykonaniu Pierwszej Rosyjskojęzycznej Artgruppy Warszawy "Litmuzin”. W dniach 8 - 14 listopada odbędą się pokazy filmów „Kinopociąg” w CK NWS. To międzynarodowy projekt edukacyjny, dokumentujący dwie wyprawy: Moskwa – Władywostok, Kirgistan – Moskwa, wstęp wolny. Również w CK Nowy Wspaniały Świat, 9 listopada odbędą się Warsztaty Filmu Krótkometrażowego, przygotowane przez WGIK (Rosja) i Mistrzowską Szkołę Andrzeja Wajdy (Polska), wstęp bezpłatny.

Na dużym ekranie

Aleksieja Bałabanowa, polscy kinomani kojarzą przede wszystkim jako reżysera filmów „Brat” oraz „Ładunek 200”. W listopadzie będziemy mieć możliwość poznania innych, równie interesujących dzieł tego reżysera. W ramach retrospektywy jego obrazów obejrzymy m.in. „O potworach i ludziach” (1998), „Wojna” (2002) oraz jego najnowszy obraz – „Palacz” (2010).

Dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie film „Akt natury”. To pierwszy, pełnometrażowy film w Rosji, nakręcony w całości za pomocą aparatu fotograficznego. Prezentować go będą  - reżyserzy Aleksandr Łungin i Siergiej Osepjan oraz  odtwórczyni głównej roli – Ksenia Kutiepowa, znana nam głównie z roli Natalii w filmie „Podróż ze zwierzętami domowymi” (reż. Wiera Storożewa).

Konkurs główny.

Z pośród najnowszych produkcji kina rosyjskiego, selekcjonerzy Festiwalu Sputnik wybrali obrazy biorące udział w konkursie głównym. To sekcja kina ambitnego, nagradzanego na festiwalach rosyjskich i międzynarodowych. To lista filmów z ostatnich dwóch lat, wśród których odnajdziemy debiuty oraz dzieła doświadczonych twórców. W tym m.in. film Aleksieja Mizgiriowa („Słowo jak głaz”) – „Bęben bębenek”, będący historią miłosną, w której kłamstwa i żądza zemsty, tworzą tło dla gorących uczuć bibliotekarki o imieniu Katia. Aleksandr Łungin i Siergiej Osipjan z filmem „Akt natury” przedstawiają nam jeden dzień z życia Jurija, mieszkańca Moskwy czerpiącego energię z obcowania z naturą. Czy powróci on do życia w wielkim mieście? W filmie „Półtora pokoju” reżyser Andriej Chrżanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga. Jak mówi reżyser, jest to film na podstawie twórczości Brodskiego, inspirowany jego wierszami, rysunkami, wspomnieniami i prozą. Debiutant w zakresie pełnego metrażu – Jurij Bykow, mówi nam wprost – „Żyć”. A jego film opowiada o dwóch różnych światach stosunków międzyludzkich. Są one metaforycznie ukazane pod postacią przypadkowego spotkania myśliwego i drobnego przestępcy, który ścigany jest przez groźnych złoczyńców. Chcąc nie chcąc – myśliwy staje się „zwierzyną”. Spośród wyżej wymienionych filmów, jak i innych produkcji, jury konkursowe wybierze zwycięzcę konkursu głównego oraz przyzna pozostałe miejsca na podium. Na czele kapituły konkursowej stanie Andrzej Żuławski, polski reżyser i pisarz, juror na wielu europejskich festiwalach filmowych. Towarzyszyć mu będą: Anita Piotrowska, krytyk filmowy, dziennikarka Tygodnika Powszechnego oraz Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

Dla dużego i małego – widza.

Festiwal Filmów Rosyjskich – Sputnik to festiwal filmowy ukierunkowany przede wszystkim na widzów. Co roku ukazuje to rosnąca frekwencja odbiorców festiwalu sięgająca kilkunastu tysięcy. Specjalnie dla nich organizatorzy przygotowują sekcje tematyczne – „Rosja oczami kobiet”; „Duży ekran” ukazujący kasowe przeboje kina rosyjskiego; „CineTrain” nawiązujący do kolejowo – kinowego projektu ubiegłych lat; retrospektywy mistrzów, debiuty, filmy dokumentalne, animowane oraz „Mały Sputnik” dedykowany dzieciom.

www.sputnikfestiwal.pl

Kiedy: 5-14 listopada 2010

Gdzie: Warszawa, Kinoteka, Kultura

Za ile: przedsprzedaż 14PLN, podczas trwania festiwalu 16PLN, karnety – 10 biletów 130zł, 20 biletów 240PLN, noc z kinem rosyjskim – 25zł.

Jarosław Melon

 


Jarosław Melon – komentator życia medialnego, recenzent filmowy.
Współorganizator corocznego przeglądu Defilada Filmowa.
Współpracuje z MOK Legionowo w zakresie działalności Klubu Filmowego Powietrza.
Pasjonat kina europejskiego. Autor cyklu felietonów „Trywialne życie”.

www.trywialnezycie.blog.pl


  Czekamy na Twoją opinię.
  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl