Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

American Film Festival i Dj Spooky na otwarcie

Dziś rusza pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20 - 24 października 2010 r. Festiwal jest pierwszym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowy w skali europejskiej.

AFF będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców. Poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, festiwal będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek.

AMERICAN FILM FESTIVAL we Wrocławiu otworzy polska premiera audiowizualnego projektu Rebirth of a Nation Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky (środa, 20 października, godz. 19.00, Helios 1).

Projekt jest swobodnym remiksem kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu /Birth of a Nation/ z 1915 roku, która weszła do kanonu współczesnego kina dzięki nowatorskim jak na owe czasy zabiegom montażowym i reżyserskim. Rebirth of a Nation to skrócony materiał wyjściowy zaczerpnięty od Griffitha wzbogacony o odautorskie komentarze, również muzyczne - w tym kompozycje Millera wykonane i zarejestrowane przez The Kronos Quartet, nawiązujące do współczesnych problemów społecznych nękających Amerykę. DJ Spooky subtelnie dekonstruuje znaczenia zawarte w filmie i na nowo stawia elementarne pytania o to, czym jest prawda.

W wieczór otwarcia festiwalu, po preformansie, DJ Spooky wystąpi na koncercie w klubie ETER (podziemia kina HELIOS, ul. Kazimierza Wlk. 19, Wrocław, środa 20 października, godz. 22.00).

DJ Spooky, to znany nowojorski eksperymentator, pionier muzyki ambient, tworzący też dub, jazz, hip-hop, techno. Doceniony przez krezusów muzycznego świata, laureat wielu prestiżowych nagród artystycznych; autor projektów audiowizualnych stanowiących komentarz do problemów współczesnego świata. Jego twórczość dowodzi, że bycie didżejem jest prawdziwą sztuką, a użycie elektroniki, cyfrowych kodów, znaków i innych zaawansowanych technologicznie środków wyrazu skrywa spójną filozofię i konkretne przesłanie. Zaangażowany społecznie, czuły na otaczający go świat, tworzy kompozycje mocno zakorzenione w rzeczywistości, a przynajmniej bezpośrednio się do niej odnoszące. Dj Spooky jest wrażliwym układem scalonym, inteligentną w wyrazie bazą danych, organiczną techniką.

W programie festiwalu zostanie pokazanych 96 filmów, w tym 50 nowych i najnowszych, spośród których 34 tytuły będą miały swoje polskie premiery, a 12 filmów zostanie zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy.

Festiwalowe filmy będą prezentowane w ośmiu sekcjach: HIGHLIGHTS, SPECTRUM, AMERICAN DOCS, ON THE EDGE, RETROSPEKTYWA: JOHN CASSAVETTES, DEKADA NIEZALEŻNYCH oraz ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM oraz POKAZY SPECJALNE.

Organizatorem festiwalu jest kierowane przez Romana Gutka Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY.

AFF będzie się odbywał pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program festiwalu oraz informacje dotyczące biletów: www.americanfilmfestival.pl

 

Na zdjęciu: Dj Spooky


  Czekamy na Twoją opinię.
  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 
Więcej artykułów w tej kategorii

  RAPKON

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl