Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

3. grudnia rozpocznie się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Podczas tegorocznej edycji festiwalu warszawska publiczność obejrzy ponad osiemdziesiąt najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Festiwal odbywać się będzie w trzech salach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w kinie „Muranów”, w budynku Starego BUWu na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Nowym Wspaniałym Świecie. Bezpłatne bilety będą wydawane w kinie „Muranów” przy ul. Gen. Andersa 1 w dniach 1 i 2 grudnia, w godzinach 16.00 – 19.00 oraz w miejscach projekcji przed seansami.

W konkursie zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009– 2010. W tym roku o nagrodę WATCH DOCS walczyć będzie siedemnaście filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata. W konkursie m.in.: nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym brytyjski film „Wrogowie ludu”, ukazujący bolesną drogę do prawdy o ludobójstwie Czerwonych Khmerów w Kambodży, rumuński obraz „Autobiografia Nicolae Ceausescu” zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych przedstawiających prywatne życie dyktatora (premiera na tegorocznym festiwalu w Cannes), „El Sicario” Gianfranco Rossiego – niezwykła spowiedź mafijnego egzekutora z Meksyku (premiera na festiwalu w Wenecji 2010), oraz dokument „Coraz bliżej Tanji” o Holenderce zwerbowanej do maoistowskiej partyzantki FARC w kolumbijskiej dżungli.

Obok konkursu program WATCH DOCS tworzą sekcje stałe: „Dyskretny urok propagandy” (tu zobaczymy przegląd awangardowych dokumentów politycznych z NRD zrealizowanych przez osławiony duet reżyserski Heynowski & Scheumann) oraz „Nowe filmy polskie”. Sekcja „Zbliżenia” w tym roku poświęcona będzie Azji Południowo-Wschodniej (tu m.in. nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu IDFA w Amsterdamie koreański dokument „Żelazne kruki” poświęcony robotnikom z narażeniem życia tnącym na części statki w Bangladeszu). W retrospektywie „Półkowniki” pojawią się filmy – również fabularne - z różnych względów zatrzymane przez cenzurę (tu m.in. legendarny czeski „Palacz zwłok” Juraja Herza, który spędził na cenzorskiej półce ponad 20 lat oraz „Obrazy starego świata” - hipnotyczne arcydzieło słowackiego mistrza dokumentu Dusana Hanaka). Kolejna retrospektywa tematyczna tegorocznego festiwalu poświęcona  będzie kwestiom zdrowia i opieki medycznej w kontekście praw człowieka.  W programie m.in. filmy poświęcone eutanazji, zdrowiu reprodukcyjnemu i AIDS, a także niezwykły dokument „Życie na ostrym dyżurze” - filmowy hołd złożony Lekarzom bez Granic. W sekcji „Chcę zobaczyć” po raz kolejny zaprezentujemy filmy dotyczące kwestii znajdujących się w centrum zainteresowania obrońców praw człowieka – tu m.in. amerykański „Punk z chóru rewelersów”, ujawniający korporacyjne zakusy na wolność słowa w Internecie, oraz „Women in Shroud” ukazujący walkę o zakaz kamienowania kobiet w Iranie.

Projekcjom  towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami, dziennikarzami i ekspertami.

Szczegółowy program projekcji na stronie www.watchdocs.pl


  Czekamy na Twoją opinię.
  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 
Więcej artykułów w tej kategorii

  RAPKON

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl