Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

XX "Mikołajki Folkowe"

Tegoroczne "Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w "Chatce Żaka", Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco. Choć większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, nie zabraknie też mocnego uderzenia.

Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.

W czwartek (9.12.) pierwszy dzień festiwalu, na którym wystąpią "Czarne Motyle" i odbędzie się otwarcie wystawy "Ludowadła" poświęconej etnodesignowi.

Piątek to dzień przesłuchań konkursowych, na który zgłoszenia przyjmowane są do 21. listopada. Po "Scenie Otwartej" zaplanowany został koncert "Folk po Bandzie". Wystąpią na nim "Banda Dzeta" z Litwy stylizująca się na rumuńską ludową orkiestrę dętą oraz słowacka "Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi mająca w Polsce wielu zagorzałych fanów łotewska grupa "Auli", której muzyka oparta jest przede wszystkim na rytmie bębnów i brzmieniu dud; Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę "Drugi koncert"; "CimbaliBand" z Węgier oraz laureaci konkursu.

W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert "Lubelskie. Tradycja i kompozycje", gdzie pieśni na chór autorstwa Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Nikodemowicza i Rafała Rozmusa przeplatane będą występami ludowych muzyków. Zaraz po nim zupełna zmiana klimatu, kolejne wydarzenie to koncert z cyklu "Hello Folks!" będący kontynuacją letnich imprez pod tym samym tytułem. W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy "Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy zespół "Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów "Folk Nocą", na którym wystąpi między innymi rumuński kwartet "Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.

Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzane przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.


  Czekamy na Twoją opinię.
  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 
Więcej artykułów w tej kategorii

  RAPKON

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl