Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

Więcej studentów otrzyma stypendia socjalne

Minister Barbara Kudrycka poinformowała, że w nowym roku akademickim więcej studentów otrzyma stypendia socjalne, ponieważ zmienia się podstawa dofinansowania studentów z najuboższych rodzin. Natomiast stypendia naukowe będą mieć wyższą rangę i otrzymają je najlepsi studenci.

W lutym br. Sejm znowelizował ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którą od 1 października 2011 r. zmienią się proporcje między środkami na stypendia o charakterze socjalnym, a środkami na stypendia za wyniki w nauce lub sporcie.. Obecnie proporcje te wynoszą 50 proc. na pomoc socjalną i 50 proc. na pomoc za wyniki w nauce; po zmianach proporcje te będą wynosić odpowiednio 60 proc. i 40 proc.

W Polsce na pomoc materialną dla studentów i doktorantów przeznacza się 1,5 mld zł rocznie. Korzystają z niej zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych uczelni publicznych i niepublicznych. Według resortu, duża część tej pomocy nie trafiała jednak do najuboższych studentów. W znowelizowanej ustawie zapisano, że większa pomoc zostanie skierowana do najuboższej młodzieży poprzez podniesienie o 30 proc. górnego progu dochodu, uprawiającego do ubiegania się o stypendium socjalne. W roku 2009/2010 próg dochodu na osobę w rodzinie wyniósł 602 zł; w nowym roku akademickim wynosić będzie 782 zł. NNO

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


~mala
 
2011-10-30 12:01:20

Problemów nie ma, jak student ma dobre oceny to bez problemu stypendium może dostać. Jeżeli ma ciężką sytuację również. Nie wiem jak jest w innych szkołach, ale akurat w almamer to zawsze władze uczelni wychodziły naprzeciw studentom i nie było problemów z pomocą.

~mala
 
2011-10-06 14:15:59

Pieniądze ze stypendium zawsze są pomocne, można za nie opłacić np szkołę i o to już się nie martwić. Ja tak robiłam i na dobre mi to wyszło. Dorabiałam sobie żeby mieć na czynsz i na życie, a za szkołę płaciłam ze stypendium. Wcale nie jest tak trudno się na to załapać, owszem trzeba spełniać pewne wymogi, ale jak płacą za to, że człowiek się uczy to trzeba z tego korzystać.

~mala
 
2011-09-27 22:02:11

Stypendia zdecydowanie mogą pomóc każdemu. Jeżeli studentowi się nie przelewa, a nie dostał się na bezpłatną uczelnię to zawsze może starać się o stypendium na prywatnej uczelni i mieć na opłaty związane z uczelnią. Ja tak zrobiłam, co prawda już nie studiuję ( 3 lata temu skończyłam fizjoterapię na almamer), kasa się przydała, uczelnię skończyłam i znalazłam sobie całkiem dobrze płatną pracę.

~kejt
 
2011-08-10 15:23:14

Studiuję fizykoterapię w wyższej szkole Almamer w Warszawie i nie miałam żadnych problemów z tym żeby dostać stypendium. Chociaż kierunek nie jest łatwy to oceny mam bardzo dobre i dzięki temu dostaję pieniądze. Nie powiem, przydają się, bo życie studenta nie jest łatwe, wynajem mieszkania ( wiadomo jakie są ceny mieszkań w Warszawie!), opłaty, jedzenie - wszystko kosztuje!


str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1

  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 
Więcej artykułów w tej kategorii

  RAPKON

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl