Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

KRAKEN China Miéville

 

KRAKEN
China Miéville

Nowa powieść laureata literackich nagród: Arthura C. Clarke’a, Locus oraz Hugo

 "Kraken", najnowsza powieść Chiny Miéville’a, to jedna z najdziwniejszych, najzabawniejszych i najbardziej mrożących krew w żyłach książek, jakie można przeczytać zarówno w tym, jak również w dowolnym innym roku. Autor uchyla drzwi do Londynu, jakiego nie widuje się codziennie: to niezwykła metropolia, poruszana odwiecznymi prądami mitów i magii, miejsce, gdzie przestępcy, policjanci, kultyści i magowie uwikłani są w bezwzględną wojnę, która może wywołać - lub zatrzymać – ostateczny koniec.

Głęboko w skrzydle badawczym Muzeum Historii Naturalnej znajduje się bezcenny eksponat - jeden z tych, które trafiają się badaczom rzadziej niż raz na pokolenie - idealnie zachowana kałamarnica olbrzymia. Co może oznaczać nagłe, tajemnicze zniknięcie tego okazu? Dla kustosza muzeum, Billy’ego Harrowa to jedynie początek drogi wiodącej w sam środek podziemnego Londynu, pełnego walczących kultów, surrealistycznej magii, apostatów i zawodowych zabójców. Możliwe, że istota, którą zakonserwował w formalinie jest nie tylko biologiczną ciekawostka - niektórzy uważają, że to sam bóg.

Bóg, którego wyznawcy modlą się o koniec świata.

Dla każdego czytelnika, który rozmiłował się w miejskiej fantastyce, poznanie Krakena jest absolutnym obowiązkiem. Dla pozostałych może być wyjątkowo mroczną ciekawostką – jeśli tylko nie są uczuleni na wkradającą się gdzieniegdzie twórczą przesadę. 

Bartosz „Zicocu” Szczyżański.

 

Media o książkach Chiny Mieville’a:

Gdyby Philip K. Dicka i Raymond Handler doczekali się nieślubnego dziecka, które oddali na wychowanie Franzowi Kafce, jego twórczość mogłaby przypominać...

Los Angeles Times o Miasto i Miasto

 

Kompulsywna lektura... nie sposób wymazać jej z pamięci.

Washington Post Book World o Dworcu Perdido

 

Fantastyczna sceneria dla niezwykłej opowieści... niezapomnianej, dzięki barwnemu językowi i bogatej wyobraźni autora.

Philadelphia Inquirer o Bliźnie

 

Arcydzieło... opowieść, aż skrząca się od pomysłów.

Wired o Żelaznej radzie

 

 
Więcej artykułów w tej kategorii

  RAPKON

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl