Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

Dopadł Cię stres przed egazminem?

Spokojnie...  Oddychaj... - o metodach walki ze stresem przed egzaminem.

Przygotowania do egzaminu nie polegają wyłącznie na "namiętnym"  zgłębianiu wiedzy książkowej. Musisz uświadomić sobie: stres może działać na Twoją korzyść! Z fizjologicznego punktu widzenia stres jest pożyteczny, to nic innego jak reakcja obronna organizmu, Twoje ciało walczy, walcz i Ty!

Jak pokonać stres? Przed Tobą typowe strategie walki, wystarczy przeczytać, a potem zastanowić się nad próbą urealnienia ich, sprawdzenia w praktyce! Niektóre są skomplikowane, toteż wdrożenie ich w życie, wymaga pomocy terapeutów, inne- proste, wystarczy przeczytać instrukcję lub poddać się wodzy fantazji. Sprawdź, jak działają na Ciebie!

 1. Policz do dziesięciu- wbrew pozorom to działa! Zamiast pokazywać innym "na co Cię stać", lepiej zaciśnij zęby i licz! Cudzysłowowe dziesięć sekund to czas na opanowanie emocji, czas wewnętrznego odreagowania, aby nabrać dystansu względem problemu!
 2. Krzycz! Po prostu...- wybierz się na spacer- łąka jest najlepszym miejscem na odreagowanie nagromadzonej w nas energii!. Upewnij się, że jesteś sam, po czym wrzeszcz, grzmij, hucz (!) ... - to sprawdzone!
 3. Zarządzaj swoim czasem - dobra organizacja pozwala wystrzec się sytuacji stresujących. Planuj dokładnie, systematycznie, na bieżąco! Jeśli nie uda Ci się wywiązać z zaplanowanych zadań, nie pozwól abyś wpadł w mechanizm błędnego koła, a więc nie stresuj się! J
 4. Wyciszaj się - medytacja przygotowuje umysł do pracy nad koncentracją, uwagą, percepcją, wyobraźnią? Pomaga w skupieniu, samopoznaniu. Jest techniką mającą na celu relaksację, poprawę zdrowia psychicznego!
 5. Ćwicz ... ruszaj się - ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko wydolność organizmu, ale i umysłu! Poprawiają ukrwienie, co za tym idzie dotleniają mózg! Wysiłek fizyczny pomaga rozładować nasze negatywne emocje, napięcie wewnętrzne, uporządkować bałagan natrętnych myśli! Pomyśl nad kondycją w tej perspektywie! Piękno ciała nie musi sprowadzać się jedynie do jego smukłości, sprężystości, umięśnienia- piękno ciała może być synonimem otwartości umysłu, pracy nad swoim wnętrzem.
 6. Myśl pozytywnie - myślenie sprowadzające się do słów: "wiedziałem, że tak będzie"- to nic innego jak mechanizm samospełniającego się proroctwa- jeśli myślimy jedynie w kategoriach przegranej, wówczas nasz organizm nie reaguje, brak mu motywacji, a przewidywane w ten sposób wydarzenia urzeczywistniają się niepowodzeniem!
 7. Słuchaj muzyki - odpowiednia muzyka koi, relaksuje, wycisza lub tez pobudza, dynamizuje- w zależności od potrzeby! Jeśli potrzebujesz chwili na zebranie myśli, jesteś podenerwowany- posłuchaj harmonijnych odgłosów natury, to nuty dla duszy, pobudzające do refleksji. Jeśli tkwisz w niemocy, brak Ci werwy, stres paraliżuje Cię- posłuchaj rockowego zespołu- zobaczysz ożywisz się!
 8. Oddychaj - oddech jest niezwykle istotny? wiąże się zarówno  z  kondycją cielesną, emocjonalnością, zdolnością koncentracji,  sprawnością intelektualną. Staraj się aby Twój oddech był głęboki i spokojny! Używaj przepony! Pamiętaj- pięć minut takiego oddychania pozwoli zapanować nad nagłym stresem lub napadem lęku!
 9. Zrób aromatyczną kąpiel
 10. Pij dużo wody oraz herbatki ziołowe - skuteczność potwierdzona przez 100% ankietowanych- naszych dziadków i babć!
 11. Oddaj się rozrywce - obejrzyj film przygodowy, narysuj coś, namaluj, wybierz się na karaoke, "wyśpiewaj" z siebie to, co stresujące- choć na chwilę, warto!
 12. Rozmawiaj z bliskimi - rozmowa z rodzicami, przyjacielem doda Ci otuchy! Bliscy pozytywnie zmobilizują Cię do działania, nie zapominaj o tym! Wsparcie najbliższych podniesie poziom poczucia bezpieczeństwa.
 13. Przytul psa, uczesz jego sierść, posprzątaj klatkę chomika, a jeśli nie posiadasz zwierzątka- spojrzyj w niebo, poobserwuj ptaki - na chwilę zapomnisz o wszystkim co, "leży" Ci na... sercu!
 14. Odpoczywaj - nie wolno zapominać o odpoczynku. Uczenie się "po nocach", przemęczenie, brak snu, wpływają negatywnie na przyswajanie wiedzy, co uruchamia mechanizm błędnego koła = znów pojawia się zdenerwowanie!
 15. Myśl o sobie ? nie samą sesją żyje człowiek. Pomyśl w kategoriach: jak jutro ubiorę się do szkoły, co zjem na kolacje, jak będą wyglądały moje urodziny? Te zabiegi oderwą Cię na moment od "najgorszego"!
 16. Pamiętaj o witaminach i mikroelementach - twoi sprzymierzeńcy to: magnez, witaminy z grupy B, wapń, witamina C!
 17. Zadbaj o właściwą dietę uzupełniając ją pożywieniem bogatym w wapń (ser żółty i inne produkty mleczne, ziarna oleiste itp.) oraz magnez (pestki dyni, kakao, kiełki pszenicy, ziarno soi, kasza gryczana, fasola, czekolada, orzechy. Jedz też produkty bogate w kwasy OMEGA 3 (najlepszym ich naturalnym źródłem są ryby). Smacznego!
 18. Chichocz, uśmiechaj się, rechotaj - śmiech zmniejsza produkcję adrenaliny i kortyzolu czyli hormonów stresu, a wydziela za to dużo endorfin , uznanych za hormony szczęścia i dobrego nastroju!

 

Poniżej odnajdziesz kilka zaawansowanych metod walki ze stresem.

Trening autogenny Schulza- pozwala na osiągniecie bardzo głębokiej relaksacji: rozluźnienia mięśnie, spowolnia rytm serca, wyrównuje oddech, zmniejsza aktywność gruczołów potowych, itd.- słowem? przynosi efekt przeciwstawny stresowi!

Metoda ta opiera się na wywoływaniu u siebie drogą autosugestii dwóch doznań: uczucia ciężkości oraz ciepła. Obejmuje etapy:

 1. Skupianie się po kolei na poszczególnych częściach ciała połączone z sugestią odczuwania w nich ciężaru;
 2. Ponowne skupianie się na poszczególnych częściach ciała z sugestią odczuwania w nich ciepła;
 3. Skupianie się na pracy serca z sugestią jego miarowej spokojnej pracy;
 4. Skupianie się na oddechu i jego regulacja ? oddech powinien być spokojny, miarowy;
 5. Sugestia odczuwania ciepła w całym organizmie;
 6. Sugestia odczuwania chłodu na czole.

Skomplikowane? Spokojnie - tylko w teorii, "praktyka" czyni cuda!
Wyobraź  sobie... leżysz na łące, słońce rozgrzewa Twoje ciało: rozgrzewa głowę..., szyję..., barki...czujesz ich ciężar?, następnie rozgrzewa przedramiona, łokcie, dłonie, palce...Palce wydają się być bardzo ciężkie, czujesz? Ciepło słonecznych promieni otacza mały palec..., serdeczny, wskazujący, środkowy... otacza też kciuk! - czujesz jak gorąco jest Twoim palcom? Ptaki nucą piękną melodię, a Ty uspokajasz się, rozluźniasz... Twoje serce bije miarowo, spokojnie, powoli, to bardzo cichy rytm! Oddychasz głęboko, wdychasz świeże powietrze, wydychasz wszystko, co złe! Przyjemny powiew wiatru, śpiew ptaków, słońce, muzyka natury, wszystko to powoduje, że uspokajasz się... Twój organizm rozgrzewa się, stopy, nogi, dłonie, brzuch... wszystkie części Twojego ciała robią się senne... a Ty oddychasz...spokojnie, cicho, miarowo, jednostajnie...ciii....

A teraz mów spokojnie...

rozluźniam swoje ramiona, rozluźniam swoje ramiona, rozluźniam swoje ramiona... moje ramiona rozluźniają się, rozluźniają się, stają się ciężkie, coraz cięższe, coraz cięższe... moje ramiona są ciężkie, są bardzo ciężkie... moje ramiona są w pełni rozluźnione siłą mego umysłu...

Rozumiesz? Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i chęci wyciszenia! Ćwiczenia autogenne powtarzaj kilka minut dziennie każdego dnia lub w nagłych, stresujących sytuacjach. Nie martw się! Nikt Cię nie usłyszy, wszystko toczy się w Twojej podświadomości! To bezpieczna ucieczka od rzeczywistości a jednocześnie świadoma walka ze swoimi ułomnościami!

Ćwiczenia afirmacyjne ? to wprost idealne narzędzia do pracy nad własną podświadomością! Afirmacje to niezwykle pozytywne stwierdzenia, które pomagają wprowadzać poszukiwane zmiany
w naszym życiu. Identyfikując się z samodzielnie wyartykułowaną afirmacją "motywujemy" naszą podświadomość do innego sposobu myślenia!
Przed Tobą kilka przykładów afirmacji związanych z pracą nad rozładowaniem stresu:
- Zawsze zachowuję spokój i przytomność umysłu, nawet w konfliktowych i stresujących sytuacjach...
- Potrafię jak nikt inny uwolnić się od stresu- to daje mi pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa...
- Jestem spokojny, dzięki czemu jestem sobą, jestem niezawodny...
- Jestem spokojny, zawsze i wszędzie...
- Jestem wolny od stresu, wszędzie wolny od stresu, zawsze wolny od stresu...

To proste! Wystarczy powtarzać, uwierzyć w wypowiadane słowa... Autosugestia działa!
Relaksacja Jacobsona - polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii swojego ciała. Zazwyczaj zaczyna się od napinania prawej, a potem lewej nogi, kolejno: prawej, potem lewej ręki, mięśni brzucha, mięśni pleców, ramion i szyi i na końcu twarzy.
Co zyskasz?
- zmniejszenie nerwowości,
- redukcję stresu,
- poprawę samopoczucia,
- działanie profilaktyczne przeciw kłopotom trawiennym,
- rozwój wyobraźni i procesów myślenia. 
- wzmocnienie zaufania do siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Przykład
Zaciśnij obie pięści - zwróć uwagę na napięcie dłoni i przedramion - rozluźnij się! Dotknij palcami barków i podnieś ramiona ? poczuj napięcie ramion - rozluźnij się! Zmarszcz czoło - zwróć uwagę na jego naprężenie, napięcie okolicy oczu ? po czym rozluźnij się! Proste?

Ideoplastia

Aby zrozumieć mechanizm działania zjawiska ideoplastii musisz wykonać kilka następujących ćwiczeń:

 1. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się... odpocznij...- a teraz pomyśl o cytrynie, przypomnij sobie jej zapach, kolor, smak...
 2. Zaobserwuj się jak zachowuje się organizm... zapewne w Twoich ustach nagromadziły się spore pokłady śliny! To sygnał, że Twój organizm odpowiada na wyobrażenie reakcją fizjologiczną!
 3. A teraz odpręż się, usiądź wygodnie...- pomyśl o ziewaniu, wyobraź sobie jak ziewasz... myśl
  o tym!
 4. Ponownie obserwuj swoje reakcje! Na samą myśl o ziewaniu, zapewne masz ochotę ziewać!
  Myśl wywołuje niezależną od Twojej woli reakcję fizjologiczną!

Tak właśnie Twój organizm reaguje na wyobrażenia dzięki mechanizmowi ideoplastii.
Kiedy wyobrażasz sobie, że Twoje ciało staje się bezwładne, wówczas organizm reaguje odzewem fizjologicznym - Twoje mięśnie rozluźniają się. Takie ćwiczenia mogą wpływać nie tylko na stan Twojego ciała ale i umysłu, emocjonalności. Jeśli nauczysz się właściwie korzystać z wyobrażeń, możesz wykorzystywać je do harmonizowania psychiki(!).

Przykład
-Pomyśl o zbliżającym się stresującym wydarzeniu...
-A teraz zrelaksuj się! Odpręż... przywołaj w pamięci wspomnienie o podobnym wydarzeniu, kiedy to wszystko ziściło się, "poszło gładko"...
-Pomyśl o pozytywnych emocjach jakie towarzyszyły temu wydarzeniu...
- Postaraj się zastąpić w myślach obraz tamtej sytuacji, obrazem tej, która Cię czeka...
-Zobaczysz siebie w nowej, nieznanej sytuacji, przeżywającego te same pozytywne uczucia jak w tej wyobrażonej...
-Zobaczysz siebie opanowanego, pełnego spokoju...
-Nie skupiaj się na szczegółach, stwórz w głowie ogólny obraz wydarzenia...
-Pozytywne nastawienie sprawi, że nie zdominuje Cię stres (!). To naprawdę działa!

Napięcie przedegzaminacyjne dopada każdego. Nie ma człowieka, który by go nie przeżywał.
Nie jesteś jedyną osobą, która ma z tym problem... Pamiętaj - nie stresuj się!

Anna Płóciennikowska-Bugaj

 
~TimmyMit
 
2017-09-26 10:15:56

Hi HI

~home
 
2016-12-12 09:22:20

kdlclabusftxdgafvnjmbzghdzjb home https://hoverboardscooters.net

~home
 
2016-12-11 19:39:07

scrfkdgktghrkgiggxqxizogm home https://bluefintrading.co.uk/

~home
 
2016-12-09 06:41:55

wjuyehoymhjjytfskyoezvniaz home https://hoverboardsafe.com

~home
 
2016-12-05 12:59:53

vmuakzeavndckifsxcv home https://hoverboardscooters.net/

~home
 
2016-12-05 09:10:44

bhqazufyoylausjikpha home https://hoverboardscooters.net/

~home
 
2016-12-01 00:53:04

ncldiaprcdbmkjenebplck home https://hoverboardscooters.net/

~home
 
2016-11-30 13:24:01

lqbtbxewhdafctsvgwwuhjlsjhlm home https://hoverglide.uk/

~home
 
2016-11-30 10:41:51

nfaaxjphiqmclhwjmrjbscqezewlrkzx home https://hoverboardsafe.com

~home
 
2016-11-28 20:51:37

fyjktyqsandidcindtrnzgxqfifahll home https://bestelectrichoverboard.com

~home
 
2016-11-27 10:03:14

zwrydzqhdadugmhtbiyjynyojrdupyt home https://bestelectrichoverboard.com

~home
 
2016-11-27 01:39:58

jfkdpeeufzvaizvxskctyinehagsoob home https://smart-balancewheel.com

~home
 
2016-11-26 19:14:33

qseuspbmdphutltwupjiob home https://smart-balancewheel.com

~home
 
2016-11-26 13:35:29

apbwibiedzrvqqouzvgvkmanryaes home https://hoverboardscooters.net/

~home
 
2016-11-25 09:53:00

jtnivjmearyjlrcdnzhoeevd home https://hoverglide.uk/

~home
 
2016-11-22 05:02:11

ggwkivafzozvkocnxiewehdfrhhzjy home https://smart-balancewheel.com

~home
 
2016-11-18 22:46:27

oyyxnoegwsahbyiaouib home https://hoverboardscooters.net

~Kaśka
 
2013-08-17 11:11:57

Ja na studiach trochę się stresowałam przed egzaminami, ale z czasem ten stres przechodził. Później jak już wiedziałam, że uczę się dla siebie to uczyłam się z większą chęcią i np jak miałam egzamin z BHP w szkole policealnej w Progresie to już się nic nie stresowałam, bo wiedziałam, że się uczyłam i byłam pewna swojej wiedzy. Zdałam go bardzo dobrze.

~BDLHYXiCD6vy
 
2013-07-27 06:40:47

furt jsem premyslela proc se ti osbtiklo slovo FLEK na bradu, kde jsi ho mela napsane a proc. no a vidis. na ruce. me napadalo ze na stole a pak ti na nej spadla brada. Ale proc bys psala lflek na stul, ze?jinak me se to cte dobre protoze umim psat obema rukama zaroven a to zrcadlove. Proti sobe. Rukopis mam uplne stejny levou i pravou. akorat tou levou to musi ostatni cist v zrcadle.

~BDLHYXiCD6vy
 
2013-07-27 06:40:46

furt jsem premyslela proc se ti osbtiklo slovo FLEK na bradu, kde jsi ho mela napsane a proc. no a vidis. na ruce. me napadalo ze na stole a pak ti na nej spadla brada. Ale proc bys psala lflek na stul, ze?jinak me se to cte dobre protoze umim psat obema rukama zaroven a to zrcadlove. Proti sobe. Rukopis mam uplne stejny levou i pravou. akorat tou levou to musi ostatni cist v zrcadle.


str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2

  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl