Home Poleć znajomemu dodaj do ulubionych

Artysta i inżynier w jednym

Każdy z nas coś kiedyś budował w dzieciństwie. Domki z klocków lub z kart napawały dumą niejedno młode pokolenie. Niektórym jednak ta fascynacja pozostaje i w dorosłym życiu decydują się zostać architektem. Jedną z takich osób jest Pan Tomasz Szmyt, właściciel pracowni architektonicznej ARCHE PLAN w Poznaniu, który zdecydował się razem z nami odkryć wszystkie tajemnice tego wyjątkowego zawodu.

Architekt to bardzo obszerny termin gdyż do tej grupy zawodowej zalicza się zarówno projektantów budynków jak i wnętrz, projektantów przestrzeni miejskich jak i krajobrazu oraz zieleni. My zajmiemy się osobami które ukończyły kierunek Architektury i Urbanistyki a więc wykonują zawód Architekta i/lub Urbanisty.

Zdecydowanie nie jest to zawód dla każdego. Aby go wykonywać warto posiadać umiejętność obserwowania otaczającego Świata oraz procesów w nim zachodzących, oraz zdolność przewidywania nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych. Te umiejętności pozwalają ukształtować racjonalnie otaczającą nas przestrzeń.. Niezbędna w tym zawodzie jest kreatywność, a bardzo przydaje się umiejętność przekonania innych do naszych pomysłów.

Zawód architekta jest postrzegany jako prestiżowy. Architekci jako ci, którzy decydują o kształcie budynków, uznawani są za autorów obiektów które wyszły spod ich ołówka i identyfikowani ze swoimi dziełami. Funkcjonują w harmonii z technologią, rynkiem inwestorskim oraz sztuką. Stąd też są znani zarówno w środowiskach inżynierskich, jak i artystycznych. Interdyscyplinarność zawodu architekta pozwala jego reprezentantom na dość elastyczne podejście do pracy i indywidualne szukanie równowagi między byciem artystą, inżynierem i menedżerem.

Architektura to interdyscyplinarna nauka. Architekt jest i inżynierem i artystą, powinien znać historię , psychologię, socjologię, filozofię, czasami biologię, często fizykę. Humanista i umysł ścisły w jednym. Powinien potrafić obserwować otoczenie, czerpać z niego inspirację, rozmawiać z ludźmi, być dociekliwy i otwarty na zmiany i nowości. Jak mawiał Ludwik Wittgenstein "granice mego języka oznaczają granice mego świata". To od architekta zależy jakie i ile granic przekroczy gdyż każdy projekt to nowe wyzwanie. Dlatego to tak ciekawy i nietuzinkowy zawód – tłumaczy Tomasz Szmyt.

Zawód ten jest ściśle związany z szeroko pojętym budownictwem. Architekt jest odpowiedzialny za każdy szczegół związany z powstaniem budynku. Od jego zaprojektowania, aż do jego powstania często sprawuje pieczę nad wszystkimi pracami.  Powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, umiejętności manualne, umieć rysować, być wrażliwym na przestrzeń, sprawnie operować kolorem, teksturą i formą.

Standardy wykonywania zawodu i zakres usług architekta jest ściśle określony przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Na ich stronie można dowiedzieć się jakie są standardy uprawnienia architekta, jakie są standardy związane z przyjęciem zlecenia, z zapisami umowy oraz z świadczeniem usług. Według uchwały usługi architekta obejmują przede wszystkim:

  1. Prace studialne, poprzedzające prace projektowe związane z projektowaniem inwestycji;
  2. Uzyskanie danych wyjściowych do projektowania;
  3. Prace projektowe i nadzór autorski nad ich realizacją;
  4. Uczestnictwo w procedurach prowadzonych przez stosowne władze;
  5. Uczestnictwo w procedurach prowadzonych przez klienta;
  6. Inne prace dodatkowe.

Zakres prac projektowych architekta można zilustrować następującym schematem:

 

Nie ma jednego schematu opracowania projektu, natomiast są normy, przepisy, prawo, wytyczne inwestorów i wiele elementów, które projektant musi wziąć pod uwagę – precyzuje Pan Tomasz. Cała umiejętność wykonywania tego zawodu to połączenie wszystkich elementów i ubranie ich w trzy wymiary. Bardzo ważne jest to, żeby projektując mieć świadomość, że tworzymy dla ludzi, nie dla siebie. Budynek powinien być możliwy do zrealizowania – tu ważna jest znajomość statyki, materiałów, technologii, budynek musi być również funkcjonalny i ekonomiczny w eksploatacji. Moja praca to ciągłe rozwiązywanie zagadek przestrzennych, prawnych, inżynierskich i społecznych – dodaje.

Środowisko pracy

Praca architekta rozpoczyna się od konsultacji z inwestorem, czy jest to osoba prywatna czy instytucja. Z tych rozmów uzyskuje informacje dotyczące wymagań funkcjonalnych i przestrzennych, oczekiwań inwestora, zakładanego budżetu. Następnie przeprowadza się badania wykonalności projektu i przygotowuje analizę finansową jego realizacji. Praca architekta polega na tworzeniu i opracowywaniu projektów budowli lub czasami ich renowacji Projektuje również otoczenie budynków, przygotowuje szkice, rysunki w odpowiednich skalach, modele przestrzenne itp., używając odpowiedniego oprogramowania komputerowego (CAD).

W praktyce wygląda to tak :  Zaczyna się od wizyty w terenie, zapoznania się z otoczeniem, przeczytaniem warunków lub ustaw określających co możemy na danym terenie zaprojektować, wyobrażenia sobie bryły w głowie, mentalnego szkicu i przelania go na papier. Kolejnym krokiem jest uszczegółowienie koncepcji, konsultacje z inżynierami konstruktorami i pozostałymi branżami, wprowadzenie danych do programów komputerowych. Niezbędne są również wizyty na budowie i doglądanie realizacji obiektu. – wyjaśnia Pan Tomasz.

Praca architekta to niezwykle ciekawy, trudny ale dający bardzo dużo satysfakcji zawód. Dla kogoś nie lubiącego monotonii i lubiącego wyzwania z pewnością odpowiedni – dodaje Pan Tomasz. Z pewnością wykonywanie tego zawodu sprawia, że każdy dzień pracy wygląda inaczej.

Zarobki

Zarobki architekta uzależnione są od jego doświadczenia, miejsca pracy oraz jej formy. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynosi 4500 zł brutto (próba: 1046; połowa badanych zarabia poniżej, a połowa powyżej). Z forum.architekci.pl możemy dowiedzieć się, że zarobki są bardzo zróżnicowane. Od 1200 zł netto do 4000 netto, a czasami nawet i więcej. Praca architekta ma to do siebie, że często biorą oni indywidualne zlecenia i w ten sposób dorabiają sobie do pensji. Dlatego też trudno stwierdzić, jakie jest ich faktyczne wynagrodzenie.

Edukacja

Jak zostać architektem?

Aby zostać architektem i zdobyć uprawnienia do projektowania, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Zazwyczaj kierunek ten jest prowadzony przez politechniki.

Studia na kierunku architektura i urbanistyka uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów zielonych.

Aby dostać się na studia zazwyczaj brane są pod uwagę oceny maturalne z matematyki. W większości przypadków należy również zdać egzamin z rysunku odręcznego. Dlatego też, jeśli myślicie o zostaniu architektem, warto przygotowywać się do pracy w tym zawodzie zanim jeszcze zostaniecie studentami. Uczelnie organizują liczne kursy przygotowawcze. Zazwyczaj są one skierowane do przyszłych studentów, których czeka egzamin praktyczny.

Pan Tomasz Szmyt jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Oto, jak wspomina okres studiowania:

Studia są bardzo ciekawe, a przedmioty pozwalają na zdobycie wszechstronnej wiedzy. Poza tym to okres odkrywania przestrzeni, skali, proporcji, światła, odkrywanie świata na nowo przez pryzmat nowych doświadczeń. Bardzo przyjemne są coroczne plenery, wyjazdy studenckie na których opracowuje się różne projekty, od urbanistyki i rysunku począwszy, a na konserwacji zabytków skończywszy. Okres studiów to przygotowanie do pracy ale nie da się wykonywać tego zawodu bez wieloletniej praktyki. Podczas studiów doskonałą szkołą jest uczestniczenie w konkursach architektonicznych. To pozwala na zmierzenie się z wieloma elementami, z którymi później w pracy borykamy się permanentnie. Nie należy obawiać się żadnego z przedmiotów na studiach, każdy z nich przydaje się bowiem w późniejszej pracy. Szczególnie fizyka i matematyka, z tym, że fizyka w rozumieniu statyki budowli, zrozumienia jakie siły i w jaki sposób działają na poszczególne elementy budynku. To przedmiot który bardzo przydaje się w praktyce. Rysunek, rzeźba i przedmioty rozwijające wyobraźnię to podstawa, np. geometria wykreślna, która jest trudna, ale istotna. To przez nią otwierają się horyzonty na otaczającą przestrzeń. Z pewnością każdy kto jest twórczy, interesuje się sztuką, kulturą, lubi pracować z ludźmi znajdzie coś dla siebie na tych studiach.

Gdzie można zdobyć potrzebne kwalifikacje?

W tym zawodzie odpowiednie wykształcenie jest podstawą. Studia na kierunku Architektura i Urbanistyka można podjąć na następujących uczelniach:

 

W województwie warmińsko-mazurskim żadna uczelnia nie prowadzi kierunku "architektura i urbanistyka".

KARIERA

Architekt to zawód, który pozwala na pracę w wielu kierunkach, wielu obszarach  i płaszczyznach: można pracować na budowie jako inżynier, można w pracowni architektonicznej zdobywać doświadczenie pod okiem wykwalifikowanej kadry, można projektować samodzielnie lub współpracować z innym architektem, można też pracować jako doradca w dziedzinach związanych z architekturą i jej pokrewnych. Można też być urbanistą albo projektować meble lub inne przedmioty użytkowe, można pracować w urzędzie itd. Ja wybrałem drogę projektową zdobywając wiedzę u bardzo dobrych architektów – informuje Pan Tomasz. Można również prowadzić własną pracownię architektoniczną, tak jak nasz rozmówca:

Od paru lat prowadzę własną pracownię architektoniczną ARCHE PLAN, w której wraz z zespołem architektów i inżynierów opracowuję projekty zarówno budynków jak i zagospodarowania terenu, a następnie dokumentację, na podstawie której wznoszone są później osiedla, hotele, biurowce itd. Cóż, spontaniczny eksperyment który nadal trwa, i nie żałuję, że spróbowałem. 

Uprawnienia architektoniczne

Aby uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne należy uzyskać tytuł magistra oraz zdać egzamin państwowy. Przed podejściem do egzaminu należy odbyć minimum dwuletnią praktykę w pracowni architektonicznej i roczną na budowie – tłumaczy Pan Tomasz. Zdobytą tam wiedzę musimy uzupełnić nauką przepisów i norm. Sam egzamin jest dwuetapowy, najpierw pisemny, później ustny. Ten egzamin uważam za najtrudniejszy w życiu, ale do przejścia. Poza tym architekt uczy się całe życie. Egzamin jest tylko etapem w zdobyciu pełnych uprawnień, ale nie są one konieczne do pracy w zawodzie. Jedynie do samodzielnego wykonywania tego zawodu – dodaje.

Jak widać zawód ten wymaga ogromnej wiedzy z różnych dziedzin. Niezbędne jest wykształcenie i praktyka. Jakich rad może przyszłym studentom udzielić doświadczony architekt? Zapytaliśmy o to Pana Tomasza Szmyta:

Nasz zawód ma tę dodatkową cechę, że kształtujemy przestrzeń materialnie, widzimy efekt swojej pracy w perspektywie czasu, cieszymy się, że służy innym ludziom. Jednocześnie to ogromna odpowiedzialność. Architekt koordynuje pracę bardzo wielu ludzi zatrudnionych do wykonania projektu oraz do wybudowania obiektu. Od momentu szkicu budynku do jego ukończenia cały czas to na nim spoczywa odpowiedzialność za przebieg inwestycji, a do tego dochodzi oczywiście odpowiedzialność za takie kształtowanie przestrzeni aby była przyjazna i atrakcyjna dla wszystkich.

Mając do czynienia z młodymi adeptami tej profesji widzę, jak ważna jest wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność pracy w grupie. Każdy budynek, oprócz szkicu zalążkowego jest efektem pracy wielu osób. Wiedza ogólna z bardzo wielu dziedzin pozwala na zrozumienie inwestora i określenie potrzeb przyszłych użytkowników. Prowadząc własną pracownię trzeba umieć koordynować działanie pracowników, branż, panować nad projektem, pracownia, ekonomią, prawem etc. Nie wyobrażam sobie pracy bez dobrego kontaktu z pracownikami i współpracownikami, z osobami zatrudnionymi na budowie od kierownika do betoniarza no i oczywiście z inwestorami. Wszechstronna wiedza to klucz do sukcesu, czego serdecznie wszystkim życzę, a na koniec jeszcze jeden cytat w/w Wittgensteina:

" Myślisz, że filozofia jest trudna - zauważył – ale zapewniam cię,  że to nic w porównaniu z tym, jak trudno jest być dobrym architektem"

 

UWAGA!

Istnieje możliwość zadania pytania naszemu specjliście! Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zawodzie architekta, to zadaj pytanie w komentarzach Panu Tomaszowi Szmytowi.

Czekamy na Wasze pytania!

Monika Hutek


~Michaelfub
 
2019-08-20 00:10:17

sine qua non a websitte? how to create a website, best invoice factoring companies,rare fortnite accounts

~
 
2017-01-19 23:34:43

replica jerseys soccer cheap authentic nhl jerseys from china

~
 
2016-12-20 16:33:27

cheap xavi jjerseys (Lonny) custom pink football jerseys

~
 
2016-12-13 06:54:33

chinese jerseys wholesale cheap oohio state football jerseys

~ewpsxigq
 
2014-12-09 18:47:52

o4ilt99g d6qbw2az insurance kieeeh2t congzyxy

~cheap FIFA 15 Coins
 
2014-12-01 21:22:06

You're so smart. cheap FIFA 15 Coins https://fifaut15coins.wordpress.com/2014/11/12/fast-and-cheap-15-fifa-coins-for-sale-on-fifa15-coin-com/

~FbvkkQWn4XDK
 
2013-07-29 16:05:02

Hi, Neil! I know you are a potential deisengr of fancy cars are you the PBJ artist? My favorite is the bird he bears a resemblance to you Maybe it's the hat and the necklace? So now where are you two silly birds going with this? Happy landings!

~noga
 
2013-05-18 18:21:59

Wyskoczyła mi ta strona po wpisaniu w wyszukiwarce opinii o szkołach policealnych. Mam tytuł inżyniera, ale chcę iść dodatkowo na informatykę i myślę o szkole policealnej, bo nie drogo, a ponoć wielu rzeczy uczą skutecznie. Wiadomo czy w Gdańsku będzie informatyka w Progresie?

~SDA
 
2012-10-18 19:45:16

Tak, zapisałam się na architekturę wnętrz. Fajne zajęcia ze spoko ludźmi i z tego co widzę dobrymi nauczycielami. Ogólnie jestem zadowolona, ale jak będzie dalej - czas pokaże. Zaprzyjaźniłam się już z innymi ludźmi, ogólnie polecam.

~ema
 
2012-10-11 18:25:05

Skończyłam studia i mam tytuł inżyniera i nawet pracuję w zawodzie. Ale dla przyjemności i rozwoju zapisałam się jeszcze na architekturę wnętrz, tutaj widziałam, że ludzie Progres polecają. Zajrzałam na ich stronkę, zainteresowałam się i poszłam. Nie wiem jeszcze dokładnie co chcę robić w przyszłości, ale na pewno będzie to związane z architekturą.

~Pati
 
2012-08-20 20:11:14

SDA powiedz mi, zapisałaś się do tego Progresu? Bo ja planuję iść do jakiejś dwuletniej albo rocznej szkoły policealnej. Tylko zależy mi na profesjonalnym podejściu nauczycieli bo szczerze powiedziawszy chodziłam kiedyś na kurs angielskiego, niby do dobrej szkoły, ale nauczycieli mieli bardzo kiepskich...

~SDA
 
2012-08-07 19:36:36

Heh coś w tym jest bo o mnie można tak powiedzieć. Skończyłam studia i mam tytuł inżyniera, ale pasjonuje mnie również dekorowanie wnętrz. Myślałam nawet czy nie iść i nie zapisać się na jakiś kurs związany właśnie z tym kierunkiem. Znacie jakieś dobre szkoły policealne w których można zrobić taki kurs? Może cosinus? Może Progres? Gdzie szukac?


str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1

  Dodaj komentarz:

ksywka
treść

 

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl